Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály
A Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály 60 ágyával a X. épületben üzemel. A mozgásszervi rehabilitációs szakrendeléshez tartozó rehabilitációs és reumatológiai szakambulanciák szintén a X. épületen belül, a Fizioterápiás kezelő az Igazgatósági épületben található, az ambuláns betegek gyógytorna ellátása a Tornacsarnokban történik.
Az osztály évek óta „A” minősítésű rehabilitációs tevékenységet végez. A betegek felvétele - sürgősségi esetektől eltekintve előjegyzés alapján történik előzetes vizsgálatot követően, illetve más intézetekből is veszünk át betegeket kapacitásunk függvényében. A rehabilitációs kezelések célja a huzamosan vagy véglegesen mozgásszervi károsodást szenvedett betegeken állapotuk felmérése,majd ezt követően a rehabilitációs team segítségével egészségi állapotuk mielőbbi komplex javítása, fejlesztése, hogy mielőbb elfoglalhassák a sérülés bekövetkezte előtti helyüket a társadalomban, visszatérhessenek munkájukba, a sportba. A rehabilitációs team és az általa alkalmazott eljárások sokoldalúak, korszerűek beleértve számos korszerű sportspecifikus kezelési lehetőséget is. Az intézmény profiljának megfelelően kiemelt szerepet kap a mozgásterápia és dietetikai tanácsadásra is sor kerül szükség esetén.
Sportolók rehabilitációja:
A sportolók körében egy vagy több régiót érintő enyhe, közepes vagy súlyos, többszörös, vagy szövődményes sérülés esetei tartoznak ide. Ide tartoznak olyan ortopédiai, neurológiai betegségek, traumatológiai események, amelyek a sportolót teljesítménymaximumában bármilyen mértékben is korlátozzák. Ide tartozik a kondicionálás, rekondícionálás is.
A sportrehabilitáció rehabilitációs teamben működik. Tagjaink: rehabilitációs szakorvos, gyógytornász, masszőr, nővér, pszichológus, sz.e. dietetikus, fizioterapeuta, gyógyászati segédeszközös. Az edzőkre a teamben feltétlen számítunk. Ma már sok edző elkíséri a sportolóját! A válogatott kerettagok részére a Teljesítménydiagnosztikai Osztállyal rendszeresen dolgozunk együtt és ezáltal kapunk folyamatos kontrolleredményeket és megerősítéseket munkánk hatékonyságáról.
A rehabilitációs munka mellett sok esetben ortopédiai-traumatologiai utókezelést is végzünk, ami legtöbbször ambulánsan történik, mivel nem igényel komplex team munkát és osztélyos felvételt.
A sportrehabilitáció sajátosságai:
- Egyénre szabott és minél korábbi rehabilitáció maximálisan gyors és pontos diagnosztikával.
- Maximális alkalmazkodás a sportoló elfoglaltságához, lelkületéhez nagy empátiájú nagy gyakorlatú sportszemléletű gyógytornásszal, sportpszichológussal.
- Naponta többszöri gyógytorna és foglalkozás megfelelő erőkifejtéssel.
- Nagyobb és speciális eszközigény
- Az időfaktor meghatározó, ami nagy pressziót jelent a rehabilitációs személyzetre, nagy a médianyomás, állandó készenlétet vár el egy élsportoló napi 24 órában.
- A gyógyulás során nem elég a 80%-os gyógyulás, hanem 100%-ra kell törekedni. A reedukáció során „restitutio ad integrum”-ra törekszünk. Az elvárás maximális. Banálisnak tűnő panasz jelenthet egy éremelvesztést, tartós sikertelenséget.
A gyógyító munka mellett oktatói munkát is végzünk. A szakorvosképzések mellett előadásokat is tartunk rendszeresen orvosi konferenciákon.